EDIUS X

EDIUS X, doğrusal olmayan kurguda yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor. EDIUS X, tamamen özelleştirilebilir iş akışları için, daha da fazla performans sağlayan modüler bir konsept ile birlikte tamamen yeniden tasarlanmış bir çekirdek motorla birlikte geliyor. Neredeyse 20 yıldır EDIUS’un ayırt edici özellikleri kararlılığı, performansı ve yaratıcı araçları olmuştur. EDIUS, yayın kurumları ve haber ajanslarından devlet kurumlarına, kurumsal prodüksiyonlara, bağımsız film yapımcılarına, video yaratıcılarına ve video meraklılarına kadar tüm sektörlerde kullanılmaktadır.

EDIUS X’in yeni modüler tasarımı, Grass Valley’in EDIUS X özelliklerini ve iş akışı seçeneklerini sürekli güncellemesini ve geliştirmesini sağlayacak. Bu, kullanıcı taleplerini karşılamaya ve yeni teknolojileri ve web hizmetlerini yazılımın kendisine dahil etmeye olanak tanır. EDIUS X’in devam eden gelişimi sırasında makine öğrenimi gibi. Tüm EDIUS 10.x güncellemeleri, yazılımın yaklaşık 2 veya 3 yıllık yaşam döngüsü boyunca yine ücretsiz olacak. EDIUS’u bir kez satın alacaksınız ve tüm 10.x güncellemelerini ücretsiz olarak edineceksiniz ve lisansınız sonsuza kadar sizin olacak.

Backround RenderIng

“Arka Plan Render Motoru”

EDIUS X yaratıcılığınızı ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır ve kesintisiz çalışmanıza olanak sağlar. Ancak bazı durumlarda, örneğin dosyaları export etmek istediğinizde render işlemine ihtiyaç duyulur. Şimdiye kadar EDIUS render yaparken düzenlemeye devam etmek mümkün değildi. Ancak EDIUS X ile bu değişiyor.Yeni render servisi EDIUS X ile otomatik olarak kurulur, görünmezdir ve arka planda çalışır. Render servisini, tools menüsündeki GV Job Monitor’de izleyebilirsiniz. Çalışmalarınız arka planda işlenirken düzenlemeye devam edebilirsiniz.EDIUS X yalnızca Windows 10’da çalıştığından, bu daha verimli bir render ve export sağlar.

 

 

YENİ SES FİLTRELERİ

Günümüzde şirketler özellikle sanal toplantılar, dijital kanallar ve online her türlü ortam için daha fazla video malzemesi üretiyor. Ancak herkes, mükemmel görüntüler ve kusursuz seslerden oluşan videolar üretme konusunda uygun donanıma veya deneyime sahip değil.

Sessiz bir stüdyo gibi mükemmel bir kayıt ortamı sahadaki tipik çekimlerde oldukça nadir bulunabilir. Ve bu genellikle ses kaydınızla ilgili sorunlara ve kalite kayıplarına neden olur. İzleyiciler, görüntünün biraz titrek olduğu veya odağın biraz bulanık olduğu kısa sahneleri pek umursamayabilir. Ancak zayıf, boğuk, kesilmiş veya bozuk ses izleyicinin pek hoş karşılamadığı bir durumdur. Görüntü kaliteniz mükemmel olsa bile!

Grass Valley, ses kayıtlarınızı daha iyi hale getirmek için, mükemmel ses çözümleriyle tanınan Norveçli ses uzmanı Acon Digital ile partner oldu. Ve gürültü azaltma, optimizasyon ve mastering için karmaşık ses filtrelerinden oluşan bir araç setini ÜCRETSİZ olarak EDIUS X’e dahil etti.

DeNoise EE

Özellikle günümüzde şirketler sanal toplantılar veya dijital kanallar için daha fazla video malzemesi üretmektedir. Ancak herkes, iyi ses de dahil olmak üzere mükemmel videolar üretme konusunda uygun donanıma veya deneyime sahip değil. Ve bu genellikle ses kaydınızla ilgili sorunlara ve kalite kayıplarına neden olur. EDIUS X’de ücretsiz olarak gelen DeNoise EE filtresiyle çekimler sırasında kayda giren şehir gürültüsü, kalabalık insan sesleri, fan sesi vb arka plan gürültüleri kolayca çıkarılabilir.

Compress EE

Compress EE, sesi doğru seviyeye getirmek için yardımcı olan bir filtredir. Ses kayıtları sırasındaki daha alçak ve yüksek parçaları aynı seviyeye getirmeye yardımcı olur. Compress EE filtresi hem kompresör hem de noise gate olarak kullanılabilir. Özellikle uzun kayıtlar için ses seviyesini manuel olarak ayarlayarak inanılmaz bir zaman tasarrufu sağlarsınız.

Limit EE

Limit EE filtresi, distorsiyonu minimuma indiren, 0 ila 30 milisaniye aralığında akıllı ön izleme özelliğine sahip şeffaf bir sınırlayıcıdır. Gerçek tepe sınırlaması için ve distorsiyonu daha da azaltmak için 4 kata kadar yüksek hızda örnekleme kullanabilirsiniz. Limit EE ile, bir kayıttaki sessiz parçalar daha yüksek yapılabilir, belirli bir seviyeyi aşan bir ses sinyalini önlemek için bir sınırlayıcı kullanılabilir. Bu şekilde bir sinyali sınırlandırarak sesin kırpılmaması ve sesin hasar görmemesi sağlanır.

DeVerberate EE

Deverberate EE filtresi özellikle yankılı ses kayıtlarında mükemmel etkiler yaratır. Örneğin, bir yaka mikrofonunu ses kaynağına mümkün olduğunca yakın yerleştirmek iyidir. Ancak bu tür bir mikrofon aynı zamanda odadaki sesleri de kaydeder, özellikle oda küçük ve oldukça boş ise. Ve bu yüzden seste çok fazla yankı oluşur. Rezonanslı ortamlarda çekim yaparken oluşan yankıyı  post prodüksiyonda düzeltmek gerekir. İşte Deverberate EE filtresi yankıyı azaltarak kayıtlarınızı daha mükemmel hale getirir.

YENİ GEÇİŞ EFEKTLERİ

EDIUS X Seamless geçiş efektleri için geniş bir koleksiyonla geliyor.
Seamless geçiş efektleri her tür videonun yanısıra yazı grafiklerini geliştirmek için de harikadır.
Grass Valley bu harika geçişleri elde etmek için video efekt uzmanı ProDAD firmasıyla birlikte çalıştı ve EDIUS X’e özel benzersiz bir koleksiyon geliştirdiler:
“Vitascene V4 Pro EDIUS Edition”
Ultra hızlı bir iş akışı ve ikna edici sonuçlar için paketle gelen 100’ün üzerinde Seamless geçiş efekti şablonlarından birini kullanabilirsiniz.
Ancak isterseniz, hassas key frame seçenekleriyle bu efektleri kendi çekimlerinize göre özelleştirebilirsiniz.
Vitascene V4 EDIUS sürümü Seamless geçiş efektlerinin yanı sıra büyük bir avantaj olarak
 ProDAD Vitascene V3 LE’nin 250’den fazla efektine ve filtresine de sahip.
Vitascene V4 Pro, bu ekstra paketteki çarpıcı geçişler ve filtrelerle, grafiklerinizi ve yazılarınızı geliştirmek için çok yönlü bir pakete dönüşür.

TITLER PRO 7

EDIUS 9’la birlikte ücretsiz olarak gelen “Titler Pro 5” yazı plug-ini kullanıcılar tarafından çok beğenildi ve birçok kullanıcı harika şablonları ve görünümleri çok sevdi. Grass Valley, NewBlue’dan EDIUS X için kapsamlı bir optimizasyon ve daha sıkı bir entegrasyon istedi ve ortaya EDIUS X’e özel yeni bir paket çıktı: “Titler Pro 7 EDIUS Edition”. Bu özel paket EDIUS X’te harika bir performans ve kararlılık sunuyor. 600’den fazla hazır şablon, 121 hazır isim kj, 266 geçiş efekti ve hepsi özelleştirilebilir daha onlarca efekt. Ve Youtube, Twitch, Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya platformları için hazır şablonlar. Evet Quicktitle da harika ama Titler Pro 7 ile yazılar daha da harika olacak.

 

YENİ MOTION TRACKING MODLARI

Motion Tracking özelliği EDIUS X’ten önce sadece mask filter kullanılarak uygulanabilen bir özellikti. Bu, takip edilen nesnede her türlü filtreyi kullanmanıza izin verir. Böylece, örneğin kolayca bir nesnenin rengini değiştirebilir, bir insan yüzünü pikselleştirebilir, sigarayı veya yasak ürünleri kapatabilir, reklam kategorisine girecek yazıların, markaların, logoların görünmemesini sağlayabilirsiniz. EDIUS X ile artık takip edilen nesneye bir şeyler de ekleyebilirsiniz. Örneğin yazılar, videolar veya bir animasyon gibi.

İster elinizde ister tripodla yüksek çözünürlükte çekim yapıyor olun, dinamik Anchor seçeneği size seçtiğiniz objeyi takip etmenizi, onu merkeze almanızı ve videonun çerçevesini otomatik olarak yeniden değiştirmenizi sağlar. Bu sosyal medya için de harikadır. Çekiminizin istenen herhangi bir en boy oranında otomatik olarak yeniden oluşturulmasını sağlayabilirsiniz, örneğin 9’a 16 boyutundaki Instagram story’leri için.

DİĞER YENİ ÖZELLİKLER

H265 Kodlama için GPU Desteği

Daha Koyu Kullanıcı Arayüzü

Arka Plan Render İzleme Aracı

Ön İzleme Kalite Seçeneği (Pro versiyonu)

 

KALDIRILAN FONKSİYONLAR